Ako inštalovať vykurovaciu fóliu

Otázka: Je lepšie inštalovať vykurovaciu fóli pod poter alebo pod plávajúcu podlahu?

Rozhodnutie závisí len na Vás ale spomeňme niekoľko výhod/nevýhod každého riešenia. 

Pod poter: Poter má akumulačnú schopnosť, takže bude rozloženie teploty rovnomerné a poter dlhšie drží teplo. Takže nebudete cítiť rozdiely teplôt keď napríklad fólia chladne. Pod plávajúcou podlahou je tento rozdiel viac citeľný, no samozrejme dá sa to kompenzovať nastavením termostatu. Ak je vykurovacia fólia pod poterom, môžeme ju nainštalovať aj do kúpelne a vlhkých priestorov, s použítím uzemňovacej mriežky. Takisto je jedno akú zvolíte podlahovú krytinu, či dlažbu alebo plávajúcu podlahu, vynil atď. 

Pod plávajúcu podlahu: Aj toto je obľúbená možnosť. Výhodou je okamžitý nábeh vykurovacej fólie a takisto jednoduchosť inštalácie. Avšak pozor, pri tomto riešení nie je možné inštalovať vykurovaciu fóliu do kúpelne. 

Otázka: Je možné nainštalovať vykurovaciu fóliu priamo pod dlažbu? 

Odpoveď je nie. Vykurovacia fólia sa nijakým spôsobom nelepí o zem, takže dlažba by nebola lepidlom ukotvená priamo o poter a prakticky by nemala na čom držať. 

Otázka: Je možné nainštalovať vykurovaciu fóliu priamo pod koberec?

Určite nie. Vykurovacia fólia pracuje s napätím 230V a preto je určená na trvalé zabudovanie do podlahy. Inštalácia pod koberec je možná teoreticky v prípade ak použijete tvrdené podlahové dosky typu „Fermacel“ na prekrytie vykurovacej fólie a potom je možné aplikovať koberec. Druhý problém je že koberec je nevhodná podlahová krytina v prípade ak máte podlahové vykurovanie. Síce existujú koberce špeciálne určené pre podlahové vykurovanie, ale máme praktické skúsenosti že aj takéto koberce dosť zadržiavajú teplo. Toto riešenie neodporúčame.